Haber

İlahiyat Fakültesi Mimarlık Dekanı Kapanşahin: Ben mimarlık okumuş biri değilim

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Dekanlığına ilahiyatçı-tarihçi Muhittin Kapanşahin’in atanması gündeme geldi.

Eski dekan Prof. Abdüsselam Uluçam, 7 Şubat’ta görevini Prof. Muhittin Kapanşahin’e teslim etti. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan Kapanşahin, aynı üniversitede “İslam Tarihi ve Sanatları” alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Halkın tepkileri üzerine kendini savunan Kapanşahin, “Mimarlık ve şehircilik yazdığım ve öğretmenlik yaptığım bir alan ama ben mimar gibi mimarlık eğitimi alıp bilgi sahibi olmayan biri değilim.”

Karabük’te faaliyet gösteren BRTV’ye konuşan Kapanşahin, “Yükseköğretim Kurumu dekanları atar, teklif rektörler tarafından yapılır. Yani 3 öğretim üyesi öneriyor ve YÖK bu 3 öğretim üyesinden birini dekan olarak atadı. Bize haber verildi. 31 Ocak’ta buraya atandığımızda.Tabii ki tarihçiyim ama tarihe olan ilgimden dolayı İlahiyat Fakültesinden sonra çalışma alanımı tarih yaptım.Yani burası yazdığım, konuştuğum ve konuştuğum bir alan. mimarlık ve şehircilik dersleri veririm ama şunu diyemem: Mimarlık okudum ve mimar gibi bir bilgim var “Ben insan değilim, böyle bir tez yapamam. Mimarlık, ilim tarihimiz, şehir tarihimiz İslam medeniyetinin ayrılmaz birer unsuru olduğu için derslerimle yakından ilgilendiğimi söyleyebilirim.” (HABER MERKEZİ)

Muhittin Kapanşahin’in Karabük Üniversitesi’ndeki özgeçmişi:

habermihalgazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu