Haber

Deprem bölgesinde eğitim tazminatı

ANKARA (İĞFA)– Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV canlı yayınında eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Prestijli 2022-2023 eğitim-öğretim yılının 16 Haziran’da sona ereceğini hatırlatan Bakan Özer, 10 ilde öğrencilerin öğrenme kayıplarını telafi etmek için 1 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde telafi programı düzenleyeceklerini duyurdu.

Bu sayıyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Bakan Özer, “Gerekli malzemeler hızla baskı sürecine girdi. Ayrıca 2023-2024 eğitim-öğretim yılı başladığında bir aylık süreçte bu telafi programına devam edeceğiz. Yani buradaki öğrencilerimizin öğrenme kayıplarını telafi etmek için iki aylık bir telafi gerekiyor. Programın hazırlıkları tamamlandı” dedi.

DEPREMDE ÖĞRENCİLERİN HER İKİ YAŞTA ALDIĞI EN YÜKSEK PUAN SINIF GEÇMELERİNE GÖRE OLACAKTIR.

Telafi programının isteğe bağlı olduğunu belirten Bakan Özer, depremzede öğrenciler için devam zorunluluğunun kaldırıldığını da hatırlatarak, bakanlık olarak öğrencilerin psikososyal dayanıklılıklarını güçlendirmek için her türlü takviyeyi yaptıklarını söyledi.

Bakan Özer, bu süreçte eğitim ve öğretimi normalleştirmeyi ve bu süreçte müfredata dayalı bir eğitim vermenin ötesinde psikoeğitim vermeyi amaçladıklarını belirterek, “Yani çocuklarımızın bu hastalıktan kurtulması en kıymetli önceliğimizdi. Bunun için de geçme sistemi ile ilgili bir çalışma yaptık.Özellikle 2.dönemdeki gecikmeler göz önüne alındığında 2.dönem notlarının 1.dönem notlarından daha düşük olması durumunda öğrenciyi mağdur etmeyecek şekilde birinci dönem notu geçerli olacak ancak ikinci aşama notu birinci dönem notundan yüksekse ortalama söz konusu olacak yani yakın zamanda öğrenci lehine bir yaklaşımı açıklayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu