Ekonomi

Bakan Nabati’den bankacılık şubesi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan Şubat ayı bankacılık verilerini sosyal medya hesabından değerlendirdi.

Söz konusu bilgilerin bankacılık şubesinin güçlü sermaye yapısı, yüksek verimlilik kalitesi ve karlılık oranları ile çok sağlıklı bir görünüme sahip olduğunu teyit ettiğine işaret eden Nebati, şunları kaydetti:

“Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu, yüzde 8 olan yasal taban sınırı ve yüzde 12 olan objektif rasyosu olan Şubat 2023 prestijiyle yüzde 17,1. Sahip olduğu yüksek sermaye yeterlilik rasyosu, bankacılık şubemizin değerli bir sermayeye sahip olduğunu gösteriyor. Bir diğer konu da şubenin takipteki alacaklar oranının Şubat 2023’ün prestijiyle yüzde 1,9 gibi çok düşük bir seviyede gerçekleşmesi oldu. Bu da departmanın sağlıklı aktif kalitesinin altını çiziyor.”

“TÜRKİYE HEDEFİNE GERÇEK GÜÇLÜ VE KARARLI ADIMLARLA İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR”

Nebati, bankacılık sektörünün son dönemde küresel piyasalarda uygulanan “aşikar” sıkı para politikaları sonucunda finansal sistemin içine düştüğü zor koşullarda bu sağlıklı görünümü yakalamayı başardığını vurguladı.

Ayrıca Nebati, bankacılık sektörünün küresel finans piyasaları ile bütünleşik yapısı, nitelikli insan kaynağı ve teknolojik uygulamalardaki öncü eylemlerinin ülkeyi bu alanda ön plana çıkardığını ifade etti. “Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu mevcut güçlü küresel koşullara rağmen, bankacılık departmanımızın yakaladığı sağlıklı gelişimi arkasına alan ülkemiz, Türk Yüzyılı hedeflerine doğru gerçekten sağlam ve kararlı adımlarla ilerlemeye devam ediyor.”değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu