Ekonomi

BM/Guterres: İklim için asılsız vaatler çağı sona ermeli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 5. En Az Gelişmiş Ülkeler BM Konferansı’nın açılışında konuştu.

Guterres, iklim felaketlerinden kaynaklanan her 10 ölümden 7’sinin en az gelişmiş ülkelerde meydana geldiğini vurgulayarak, “Gelişmiş ülkeler, iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri ve dayanabilmeleri için en az gelişmiş ülkelere desteklerini güçlendirmeli.”

Bu bağlamda Guterres, gelişmiş ülkeleri yıllık 100 milyar dolar toplama taahhüdünü yerine getirmeye davet etti.

‘İklim adaleti sağlanmalı’

BM Genel Sekreteri konuşmasının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hükümetler, iş dünyası ve sivil toplum, krizin ön saflarında yer alanlara iklim adaleti sağlamalıdır. Sahte vaatler çağı sona ermelidir.”

Gelişmiş ülkeler, 2009 yılında, gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkeleri iklim değişikliği ile mücadelelerinde desteklemek için 2020 yılına kadar yıllık 100 milyar dolar finansman sağlamayı taahhüt ettiler. Ancak, taahhüt edilen iklim finansmanı şu ana kadar istenilen düzeyde gerçekleştirilememiştir.

Katar’da düzenlenen Beşinci En Az Gelişmiş Ülkeler BM Konferansı 9 Mart’a kadar devam edecek.

Konferansa devlet ve hükümet liderleri, bakanlar, diplomatlar, üst düzey yetkililer, iş adamları, bölgesel ve küresel kuruluş, kurum ve şirketlerin temsilcileri dahil olmak üzere yaklaşık 6 bin kişinin katılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu