Ekonomi

“Altın fiyatları kritik virajda”

Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan, “ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, güçlü ekonomik verilere işaret ederek faiz oranlarının daha yüksek olabileceğini söyledi. Bu açıklama ile altın fiyatları yeniden baskı altına girdi.”

Bu hafta ABD Kongresi’nde bir sunum yapan Fed Başkanı Powell, “Son ekonomik veriler beklenenden güçlü. Bu, faiz oranlarının nihai seviyesinin beklenenden yüksek olabileceğini gösteriyor. Gelen verileri dikkate alarak devam edeceğiz.” toplantıdan toplantıya kararlarımızı almak için.” Bu açıklamaların ardından ABD 2 yıllık tahvil faizleri 2007’den bu yana ilk kez yüzde 5’in üzerine çıktı. Fed’in politika faizinde zirve beklentisi yüzde 5,50’ye çıktı. Dolar endeksi 105 seviyesini geçti. Öte yandan ons altın fiyatları 1860 dolardan 1810 dolara geriledi.

Önce ABD tarım dışı istihdam

FED senaryoları ve altın fiyatlarına yansımaları hakkında açıklamalarda bulunan ALB Yatırım Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan, “Fed önümüzdeki dönemde ilk faiz toplantısını 22 Mart’ta yapacak. Nasıl bir aksiyon alacakları iki değerli kişiye bağlı. ilki 10 Mart’ta ABD Tarım Dışı İstihdam rakamları açıklanacak Şubat ayında 215 bin artış bekleniyor Bu seviyenin üzerinde istihdamla karşılaşırsak ons ​​altındaki baskı artabilir Yaklaşık $ seviyesi 100 günlük ortalamayı da gösteren 1800, kıymetli baz olarak takip edilmelidir. Saatlik fiyatlar istihdam kadar değerlidir. Saatlik fiyatlarda artış oranının yüksek olması ons altın fiyatlarında bu durum sınırlayıcı bir unsur olacaktır. Enflasyonist baskıyı ve sıkı FED denklemini destekleyeceği için” dedi.

Ardından ABD TÜFE verileri

ABD’de 14 Mart’ta açıklanacak TÜFE verilerinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Yağbasan, “Şubat ayında TÜFE’nin yüzde 5,9 olması bekleniyor. Ancak son veriler TÜFE’nin beklentiyi bir ölçü aşabileceğini gösteriyor. Böyle bir senaryoda kısa vadede altın fiyatları FED’in 22 Mart toplantısında 0,50 baz puanlık artış ihtimali ağırlık kazanıyor.Böylece ABD’de politika faizi yüzde 5,25’e çıkacak. Orta-uzun vadede; “Altın fiyatlarının aslında FED faiz oranı ve orada düşüş eğilimi gösteren TÜFE denkleminde 2 bin dolara doğru dönebileceğini görebiliyoruz. Merkez Bankalarının alımlarına devam etmesi ve Asya ekonomilerindeki toparlanma ile birlikte bu senaryo destek bulabilir” dedi.

Gram altın beklentileri

Yağbasan, gram altınla ilgili de şunları söyledi: “Bu yıl zirve 1185 TL, dip ise 1095 TL ile görüldü. Fiyatlar, iki ABD verisi öncesi 2023’te görülen taban seviyelerine yakın. Dolar/TL’nin gram altı 1095-1100 TL seviyelerinin değerli bir baz olduğu söylenebilir. Ons altında 2 bin dolar senaryosu destek bulursa yılın ikinci yarısının prestijiyle 1250-1300 TL bandında reel bir hareketlilik bizi bekliyor olabilir.” – İSTANBUL

haber-mudurnu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu