Haber

AB, Taliban’ın kız öğrencilerin üniversite eğitimini askıya almasından endişeli

Avrupa Birliği (AB), Taliban’ın Afganistan’daki kız öğrencilerin üniversite eğitimini askıya almasının çok endişe verici olduğunu ve bunun uluslararası yükümlülüklerin ihlali olduğunu belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Taliban’ın kız öğrencilerin üniversite eğitimini askıya almasına ilişkin AB adına açıklama yaptı.

Afganistan’ın taraf olduğu anlaşmalar uyarınca Taliban’ın sosyal, ekonomik, kültürel, medeni ve siyasi haklarını korumakla yükümlü olduğunu belirten Borrell, her çocuğun eğitim hakkı olduğunu ve herkese yüksek eğitim verilmesi gerektiğini vurguladı. herhangi bir ayrım yapmadan.

“Afganistan’ın taraf olduğu Roma Statüsü ile karşılaştırıldığında cinsiyete dayalı zulüm insanlığa karşı bir suç olabilir.” Borrell kelimesini kullanarak, Taliban’ın Afganistan’daki son uygulamalarının bu anlamda oldukça endişe verici olduğuna dikkat çekti.

Kadınlar için eşit hakların Afganistan’ın kalkınması ve istikrarı için şart olduğunun altını çizen Borrell, “AB, Taliban’ın yükümlülüklerini yerine getirmesini, kararından dönmesini ve ülke genelinde eğitime eşit erişimi sağlamasını bekliyor.” söz konusu.

Afganistan’da Taliban yönetimi, kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimini bir sonraki duyuruya kadar askıya alma kararını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu